Milan Národa

Vystudoval střední průmyslovou školu v Chomutově a obchodní školu marketingu a managementu v Karlových Varech.

Přes 18 let pracuje na vedoucích pozicích ve výrobních firmách, zabývajících se převážně exportem průmyslových výrobků do celého světa. V současné době jako vedoucí nákupu a logistiky ve firmě zabývající se průmyslem 4.0 – automatizací výrobních procesů.

V Mukařově bydlí od roku 2012 a téhož roku se zapojil a stal se členem místního ochotnického divadelního spolku DIPONA, který pořádá a organizuje v místě představení a zábavu pro malé i dospělé.

Mým cílem je kulturní a vzdělaná obec. Především bych rád podpořil rozvoj volnočasových aktivit u náctiletých, kteří zde nemají kvalitní vyžití.

Mezi jeho největší záliby patří fotografování, divadlo, hudba a příroda.


U příležitosti vydání Letopisu pro Mukařov, Srbín a Žernovku byl s některými kandidáty proveden rozhovor. Jeho úplné znění si můžete přečíst v následujícím textu:

Kdybych mohl, tak bych odklonil kamionovou dopravu

Proč sis vybral Mukařov jako místo pro život?

Narodil jsem se v Chomutově, jemuž se přezdívá perla Krušných hor. Je to krásné město, byť má pověst spíš průmyslovou. Když jsem dospěl a vystudoval, zjistil jsem, že zde není moc pracovních příležitostí a ve dvaadvaceti letech člověk asi potřebuje objevovat svět, tak jsem se vydal do Prahy. Bylo zde více možností zaměstnání a pozice byly lépe placené. Praha mě nadchla, je to multikulturní centrum, poskytuje možnosti dalšího vzdělávání.

Jak věk pokročil, zjistil jsem, že mám i jiné priority a cítil jsem, že, bych chtěl žít někde blíže přírodě a mít přitom Prahu na dosah. Nejvíce mně oslovil Ladův kraj, v Mukařově jsem měl kamarádku, která tu žila. Párkrát jsem ji navštívil a shodou náhod jsem tu měl možnost získat dům, který jsem začal rekonstruovat.

Letos kandiduješ poprvé v rámci komunálních voleb. Co tě k tomu vede?

V komunální politice se nabízí možnost přímé komunikace s občany. Baví mě kultura, s divadelním spolkem Dipona organizujeme představení pro děti i dospělé, zveme soubory z celého okolí. Obec nás sice podporuje, ale chybí tu vhodný kulturní prostor, kde by se lidé mohli scházet a navštívit divadelní představení. Naše divadelní základna je tedy v Louňovicích.

Hodně věcí se v obci udělalo, ale bylo by fajn si všímat ještě dalších potřeb lidí. Není tu například nic pro náctileté, z obce často utíkají, vůbec nevím, jsou-li na svou obec hrdí. Chtěl bych se pokusit oslovit mladé lidi ve věku 15-25 let, umožnit jim smysluplně trávit volnočasové aktivity. V zastupitelstvu nebo ve výborech bych mohl svoje nápady lépe realizovat. Co se týče kultury, angažují se tu různé spolky, což je fajn, ale mohla by se více zapojit i obec.

Je něco, co bys chtěl v našich obcích určitě změnit, kdyby to bylo ve tvé moci?

Za těch šest let, kdy tu žiji, se hodně změnilo. Rozšířila se škola, školka, vznikl kruhový objezd. Kdybych mohl, tak bych odklonil kamionovou dopravu.

Které oblasti nebo oblastem by ses chtěl v zastupitelstvu věnovat?

Především kultuře, dopravě a bezpečnosti. Mám kočku, psa a bydlím u hlavní silnice, a vždycky trnu, aby je něco nepřejelo. Ohrožená jsou samozřejmě nejen zvířata, ale my všichni. Kutnohorská je opravdu velmi frekventovaná a všechna auta tu jezdí příliš rychle.

Hodně se angažuješ v Divadelním spolku Dipona, baví tě hrát divadlo a proč?

Od mládí rád pozoruji lidi a přemýšlím nad jejich povahami. U divadla mě fascinuje to, že člověk má možnost vstoupit do role někoho jiného. I když jsem také tak trochu exhibicionista, před každým představením trpím trémou. S prvním krokem na pódium ale tréma odpadne.

Jaká je tvoje nejmilejší role?

Byl jsem u zrodu divadelního spolku Dipona, první představení, které jsme hráli, byl Uherský a Flanderský příběh. Odehráli jsme několik desítek repríz, zahrál jsem si roli francouzského kronikáře Jeana Froissarta. Na tuhle roli moc rád vzpomínám, i když asi není nejmilejších rolí, všechny mají pro mě svoje kouzlo.

Máš nějaké oblíbené herce, divadelní vzory?

Vzory asi ne, ale mám oblíbené herce – například pana Přeučila, líbí se mi Jirka Mádl, Eliška Balcerová, Eva Holubová, Klára Issová.

Jaká je ti nejbližší politická strana v oblasti státní politiky?

Jsem v TOP 09 od doby, kdy vznikla, tedy od roku 2009. Byl jsem v té době znechucený z politiky vládnoucích stran, a TOP 09 nabízela něco nového. Oslovilo mě i to, že tehdy cílila na mladé lidi, a přitom je to konzervativní pravicová demokratická strana založená na křesťansko – židovských evropských tradicích.

Proč by lidé měli volit Nezávislé s podporou 09?  

Sešel se skvělý tým lidí, naši leadeři mají předchozí zkušenosti s vedením obce v Zastupitelstvu. Jsme sdružení, které nechce dávat nikomu nějaká rychlá řešení, ale chce navázat na to dobré, co se v obci udělalo, a dál to rozvíjet.

Děkuji za rozhovor

Renáta Kiara Vargová