Tomáš Voloczek

Studoval SPŠ v Chomutově a Českou zemědělskou univerzitu v Praze, obor Technologie zpracování odpadů. Pracoval na Auditním orgánu Ministerstva financí ČR a Nejvyšším kontrolním úřadu, kde začínal jako kontrolor a postupem času vedl kontrolní skupiny a gestoroval kontroly v oblasti strukturálních fondů (zodpovídal za kontrolní závěry). V poslední době se věnuje finančnímu vzdělávání a koučinku. Je certifikovaným lektorem finanční gramotnosti.

Oblast kolem Mukařova a Louňovic si zamiloval již před více jak 10 lety, když se zde setkal se svou ženou a má zde část příbuzenstva. V současné době bydlí v Mukařově. Je ženatý, má syna.  Miluje sport všeho druhu a skvělé jídlo. Chce se věnovat oblastem, ve kterých má zkušenosti, a to je oblast finanční a vzdělávací – školství.


U příležitosti vydání Letopisu pro Mukařov, Srbín a Žernovku byl s některými kandidáty proveden rozhovor. Jeho úplné znění si můžete přečíst v následujícím textu:

Spokojenější lidé znamenají spokojenější obec

Proč jste se rozhodl kandidovat v letošních komunálních volbách? 

Jsem člověk, který se rád zapojí do věcí, které dávají smysl. Již dlouho jsem si pohrával s myšlenkou, že se více zapojím do dění v obci a budu moct ovlivnit větší či menší měrou prostředí, ve kterém žiji s rodinou.

Co můžete nebo chcete v rámci práce pro obec nabídnout?

Rád bych se věnoval oblastem, v nichž jsem načerpal zkušenosti. Pracoval jsem v Auditním orgánu Ministerstva financí ČR, na Nejvyšším kontrolním úřadě. Hlavní moje práce spočívala v kontrole ústředních orgánů státní správy, například ministerstev, státních fondů, ale i konkrétních projektů financovaných ze státního rozpočtu nebo evropských fondů. Tedy od kontroly veřejných zakázek, až po vyhodnocování, jak jsou využívány tyto peníze u hlediska efektivnosti a hospodárnosti, jaký přínos mají projekty financované z těchto peněz. Kontroly měly velký záběr od oblastí životního prostředí po kontrolu infrastrukturních projektů. Člověk se musel vždy naučit zorientovat nejen v legislativě, ale i v technických a finančních věcech. To mohu využít v práci pro obec. V neposlední řadě se mohu zaměřit i na oblast vzdělávání ve finanční gramotnosti, což je to, čemu se věnuji v současné době.

Profesně jste koučem finanční gramotnosti, co je jejím základem?

Má práce má dvě roviny. V první řadě pracuji s lidmi na tom, aby jejich majetek v čase rostl, abychom se přiblížili životní úrovni západních zemí. Aby měli lidé v České republice dostatek peněz na své budoucí cíle a nemuseli se zadlužovat. Finanční kouč je něco podobného, jako když má sportovec svého trenéra, který drží disciplínu, dává nadhled a motivuje. Peníze jsou v dnešní době nástrojem, který dává lidem možnosti volby. Rodiny, které nejsou ve finanční tísni, jsou mnohem spokojenější. Spokojenější lidé znamenají spokojenější obec.

Dnes se všechny firmy snaží vytáhnout lidem z kapsy co nejvíce peněz včetně státu, nikdo ale nemá cíl dát lidem možnost peníze získat. Proč lidé v západní Evropě mají lepší životní standard? Je to o dlouhodobém budování majetku, vzdělávání a předávání dalším generacím.

Kdo je vaším oblíbeným politikem?

Nemám na to jednoznačnou odpověď. Mám rád lidi, kteří jsou přirozenými leadery, vypracovali se na svůj post od píky, znají svůj obor a zároveň umějí vést lidi.

Přečetla jsem si, že jste se seznámil se svou ženou v Mukařově. Jak k tomu došlo?

Mám oblast Mukařova, Louňovic a jejich okolí moc rád. Byl jsem jednou pozván kamarádkou na oslavu, kde jsme se blíže seznámili. Za dva měsíce odletěla na rok studovat do Japonska. Díky ní jsem poprvé letěl letadlem a měl možnost poznat tuto nádhernou zemi. Jsme spolu jedenáct let a máme skvělého syna.

Co se vám v obci líbí, a co si myslíte, že by se mělo změnit?

Moc se mi líbí hlavně tato lokalita, okolí, lesy, příroda. Zatím nemám příliš zkušeností se službami, provozem školy. Připadá mi, že jsou velmi omezené úřední hodiny Obecního úřadu, když jsem potřeboval něco vyřídit, tak to bylo dost komplikované. Také mi připadá, že se lidé moc nedruží, nenavštěvují. Za kulturou jezdíme do Louňovic, chybí mi tu nějaké centrum, kde by se lidé setkávali.

Máte v Mukařově a jeho okolí nějaké zvlášť oblíbené místo?

Jednoznačně Voděradské bučiny, pěšky i na kole. A co teprve, když rostou houby.

Jaké máte zájmy a koníčky a máte na ně čas?

Mám rád sporty všeho druhu, například squash, fotbal, cyklistiku, frisbee. Mým srdcovým koníčkem je jídlo. Rád poznávám nové vůně, chutě, domácí i zahraniční gastronomii. Moje oblíbená je japonská kuchyně, líbí se mi její pestrost, čerstvost surovin, způsob stolování. Když jsme někde na dovolené, tak se snažím vždy prozkoumat místní kuchyni a její speciality.

Máte nějaké životní motto? 

Pokud děláš věci, které tě baví a dávají smysl, vždy se dostaví výsledky. Důležité je věřit věcem, které děláme, a nenechat se zrazovat od svých vizí a plánů, ať se někomu líbí nebo ne.

Děkuji za rozhovor

Renáta Kiara Vargová